Parcely rodinných domů a rekreačních chat bychom mohli pomyslně rozdělit do dvou základních skupin. Do té první patří prostory, umístěné víceméně v rovině, s bezproblémovým přístupem pro osobní i nákladní automobily, a je-li zapotřebí provádět zde nějaké stavební práce, nebývá problém s příjezdem stavební techniky.
Do druhé skupiny lze zařadit ostatní prostory, kam se jen velmi obtížně dostávají různá vozidla, a kde je okolní terén velmi svažitý. A právě té bychom chtěli nyní věnovat jistou pozornost. Je-li právě toto váš případ, a uvažujete-li o výstavbě betonového oplocení, může tu docházet k některým velmi svízelným situacím.
Výstavba betonového plotu na klíč
Proč si zvolit právě v tomto terénu výstavbu betonového plotu, a proč formu výstavby na klíč?
Chůze ve svahu – pohyb na rovině je vždy snazší, ve srovnání s pohybem ve svažitém terénu, a přičteme-li k tomu chůzi s přenášením stavebních komponentů a nářadí, bude to ještě náročnější. Lidé, kteří na takovou námahu nejsou zvyklí, mohou i onemocnět anebo utrpět vážný úraz.
Materiál je těžký – stavební firmy používají při výstavbě na klíč mechanizaci. V případě betonových plotů v Hradci Králové to konkrétně znamená autojeřáb, kladkostroj a vysokozdvižný vozík pro manipulaci s paletami. Amatéři bez mechanizace v tomto terénu nemohou uspět, protože každá z desek váží téměř metrák, a hmotnost složených desek na paletách může přesáhnout i jednu tunu.
Výkop do země – každý betonový sloupek musí být zabetonován do hloubky cca 80 cm. Jde-li např. o plot podél celé parcely, o rozměrech 25 x 20 metrů, bude tu zapotřebí vykopat otvory pro 45 sloupků, a to rozhodně není málo. Profesionální firma si s tím snadno poradí, ale amatérský kutil si tu může obrazně řečeno „vylámat zuby“. Výkopy pro sloupky budou navíc ztížené svažitým terénem.