Tišší blázni, tak se někdy přezdívá nadšencům sedící dlouhé hodiny na břehu rybníků a řek, kteří trpělivě čekají na záběr ryby. U vody, ostatně jako kdekoli v přírodě, je přirozené být většinou potichu. Ovšem jen do chvíle, kdy parta chytajících rybářů narazí na téma umístění brzdy na navijáku. V tu chvíli se leckdy doslova rozhoří vášnivá diskuze, kde není nouze i o slova dosti jadrná.

přední brzda

Zadní brzda Mlsport, či přední umístění? Otázka ne kterou zřejmě není odpověď. Naviják je bezesporu jednou z nejdůležitějších rybářských vybavení. A kvalita a spolehlivost je více než důležitá a funkčnost brzdy zásadní.

K čemu vlastně brzda slouží? Jejím úkolem je regulovat sílu, kterou je potřeba k protočení cívky. Tedy, při záběru a následném zdolávání ryby se cívka protáčí, pokud ryba táhne velkou silou. Tím máme větší šanci, že kapitální kousek, nám vlasec nepřetrhne. A o úspěšném zdolání nám jde.

Přední brzda, asi nejrozšířenější typ, kde se brzda nastavuje maticí nacházející se na horní části cívky navijáku. Utahuje se doleva a povoluje doprava. Složitější u tohoto typu je výměna cívky, ale za hlavní výhodu je její jednoduchost a spolehlivá konstrukce. U tohoto typu můžeme současně nastavovat brzdu a regulovat odpor tou samou rukou.

zadní brzda

Zadní brzda se povoluje doleva a utahuje doprava, tedy přesně naopak oproti brzdě přední. Což při přechodu z „předku na zadek“ může občas vyvolat komické situace. Výměna a sundání cívky je daleko jednodušší. Nevýhoda u zadní brzdy je, že jednou rukou nemůžete regulovat odpor a současně nastavit brzdu. Ovšem nespornou výhodu dostává zadní brzda, pokud je naviják opatřen bojovou brzdou.

Bojová brzda je společně umístěna na zadní straně navijáku je to přídavek brzdy. Jednoduše, je to páčka nad maticí brzdy a její funkce je rychlé povolení případně utažení cívky. Při nenadálých výpadech divoké ryby, máte možnost reagovat ve zlomku vteřiny.

Oběma druhy brzd se dá chytat jakákoli rybolovná technika a nezáleží zda-li jste „předař, či zadař“. Výběr kvalitních navijáků se zadní brzdou najdeme právě na našem webu. Vše je o zvyku a o tom, co vyhovuje právě vám. A nekonečné dohady o výhodách a přednostech toho, či druhého, prostě k vodě a partě nadšenců prostě patří. A i to je vlastně kouzlo rybaření.

Written by