Nástup dítěte do školky je pro rodiče i děti většinou trochu stresovou záležitostí. Nejprve se bojíte, zda se dítě do školky vůbec dostane. Poté se zase obáváte, jak dítě zvládne odloučení od vás, jestli si tam najde kamarády, nebo jestli nebude pořád nemocné. Abyste měli pocit, že jste pro dobrou adaptaci udělali maximum, zvažte zavčasu následující.

děti ve školce

Kdy je vlastně vhodný věk pro nástup do mateřské školy? Zpravidla děti nastupují do školky, když dosáhnou věku tří let. Některé děti však začínají se školkou dříve i později. Obecně lze tvrdit, že čím starší dítě, tím by mělo být emočně vyspělejší a odloučení od rodičů lépe snášet. Zároveň je důležité to, že imunitní systém dítěte se také vyvíjí. Z tohoto hlediska je ideální věk nástupu asi čtyři roky. V tu dobu už by imunitní systém měl být na takové úrovni, že by dítě nemělo být z kolektivu neustále nemocné.

Důležité je i vybrat si školku, která bude vašemu založení vyhovovat. Můžete si vybrat klasickou státní mateřskou školku nebo soukromou, která je již v každém větším městě. Pokud jste zastáncem alternativnějších směrů vzdělávání, můžete například zvolit Waldorfskou nebo Montessori školku. Řešte to zavčasu, ať stihnete dny otevřených dveří a zápisy, které probíhají na jaře!
prolejzačka pro děti

A jak připravit dítě na nástup do školky? Asi vždy si dítě musí projít fází, kdy se učí odloučení od rodičů. Zjednodušit mu to můžete však tím, že ho od malička budete zvykat na pobyt v dětském kolektivu. Dnes jsou různé kroužky už pro malé kojence. Jestli nechcete najet rovnou na ostrý režim, kdy dítě chodí do školky každý den a na celý den, můžete ho do školky dávat jen vybrané dny v týdnu nebo jen na dopolední docházku. Můžete vyzkoušet dávat dítě do tzv. miniškolky nebo soukromé školky, kde jsou menší děti a v menším počtu, tedy adaptace pro ně by měla být jednodušší. Školky mají také zpravidla určitý zvykací režim, kdy dítě chodí například první dny do školky s rodičem nebo dochází jen na dvě hodiny denně.

Written by