Plavání je prospěšné nejen v letních měsících, kdy se díky tomu dokážeme skvěle osvěžit, ale v podstatě celoročně. Nejenže tak posilujeme přirozeným způsobem kosterní svalstvo, ale zároveň si zlepšujeme kondici a tím i lepší prokrvení orgánů, hlavně plic. Specialitou je pak plavání ve slané vodě, které je navíc velmi prospěšné pro pokožku. Ne nadarmo lidé ze všech končin naší planety rádi dojíždění k Mrtvému moři, kde je koncentrace soli zdaleka nejvyšší. Alespoň tedy co se týče přírodních vodních ploch. Mořská voda dokáže při dlouhodobém působení zlepšit příznaky takových onemocnění jako jsou například atopické ekzémy nebo dokonce lupenka. Nejedná se sice o všelék, ale výsledky hovoří za vše. K tomu, abyste si takto mohli léčit své kožní potíže nemusíte nikam jezdit. Pokud máte na zahradě bazén, můžete nasimulovat příhodné podmínky přímo v něm.
žena na lehátku
Pro tyto účely však nemůžete použít klasickou sůl, kterou máte v kuchyni, ale speciální druh, který je zbaven fluoridů, respektive jodidů. Mělo by se jednat o čistou sůl s absencí jakýchkoliv dalších složek. Takovou lze samozřejmě koupit zcela běžně, ale nejedná se o kdovíjak levnou záležitost. Navíc nestačí nasypat sůl do bazénu a jít si zaplavat. Je potřeba použít ještě dezinfekci v podobě chlóru, což může být problém pro alergiky a lidi s onemocněním pokožky. Chlór totiž může u citlivějších plavců působit agresivně.
kluk nad mobilem
Existuje ale řešení a jmenuje se solmizační jednotka. Tu stačí připojit k bazénu se slanou vodou a zapnout. Takto se vám ve vodě vytvoří malé množství chlóru, který bude fungovat jako dezinfekce, ale zároveň nebude tak agresivní jako jsou standardní dezinfekční přípravky. Pokud nechcete utrácet za solmizační jednotku, můžete pročistit bazénovou vodu jinak, například pomocí přípravku, který k čištění nevyužívá jako hlavní složku chlór, ale kyslík. Menší vadou na kráse je fakt, že se nejedná o tak účinný prostředek jako je chlór a je tudíž pro správné fungování nutné použít ho o něco více, což se trochu prodraží.

Written by