Jak si mnozí možná myslíte, kultura není jen ta oficiálně pořádaná, ať už to je koncert hudební skupiny, či vystoupení divadelního souboru, zpěv zpěváků na kůru, vystoupení v cirkuse či pořádání soutěží jako jsou olympijské hry.
indické děti
Kultura umí být i mnohem nenápadnější a přirozenější, ne uměle vykonstruovaná nějakým režisérem. Rozhlédněte se kolem sebe. Kulturou je vystoupení Vašich dětí ve školce pro rodiče, kulturou je koncert lidové školy umění pro veřejnost, kulturou jsou plesy, ale také městské slavnosti. Kulturou je pes žebráka panáčkující na povel. Kulturou je malíř na ulici, který Vám za pár korun zhotoví podobiznu, kulturou jsou pouliční žebráci zpívající a hrající na nějaký hudební nástroj. Kulturou je pohled na ohňostroj pořádaný k výročí města. Kulturou je klaunské vystoupení pro děti v nemocnicích i domovech důchodců.
Kultura má opravdu mnoho podob, stačí se jen rozhlédnout kolem sebe. Kulturou je promítání v letním kině i na otáčivém hledišti, kulturou může být dítě zpívající si na hřišti či trénující si na trampolíně přemety. Kultura není jen ta oficiálně pořádaná, ale člověk s otevřeným srdcem dokáže vidět kulturu i v hádce vrabců o drobek chleba.
batole s bubínkem
Kdo má právo rozhodovat o tom, co kulturou je a co ne? Kdo to může posoudit spravedlivě a nezaujatě? Myslím, že nikdo. Pro každého je zajímavou kulturou něco jiného a tak je to správné, protože jedině tak může být všude po světě zachována rozmanitost a všestrannost ohledu na jakoukoli věc. I na takovou věc, jako je kultura. Kultura může být i ve stravování, způsobu servírování a způsobu jídla, i čaj o páté.
Záleží jen na nás a našem pohledu, co odsoudíme jako kulturu pro nás a co odsoudíme jako parodii či něco, co kulturou rozhodně není. Nebuďme tedy škarohlídy a hledejme krásu a kulturu všude kolem nás, náš život se tak stane o mnoho bohatší.

Written by