Když si vybíráme do našeho bytu pokojové rostliny, musíme vždy zjistit, jaké podmínky ke svému životu potřebují. A jestli jsme schopni jim ty vhodné doma zajistit. To samozřejmě platí i pro oblíbené palmy. Není palma jako palma! Některé druhy potřebují slunce a teplo na stanovišti u okna, jiné snáší dobře i chladnější a stinnější místo. Zkrášlí třeba naši chodbu. Měli bychom se vždy seznámit alespoň se základními informacemi potřebnými k jejich pěstování.
světlý obývák
Rozptýlené světlo
Palmy, které můžeme v obchodech nejčastěji koupit jako rostliny pokojové, mají nejčastěji rády tzv. světlo rozptýlené. Dopřejeme jim tedy stanoviště o něco dál od okna, kam slunce „nedosáhne“ po celý den. Pokud palmy přes léto dáváme na zahradu, terasu či balkon, také na to myslíme. Netrápíme je na přímém letním poledním žáru, nedělá jim to většinou dobře! Vhodnější je polostín.

Pokojová teplota
Palmám „pokojovkám“ samozřejmě nejvíce svědčí pokojová teplota v rozsahu 20 až 23°C. Jsou také druhy, které mají rády teploty nižší. Ty jsou pak vhodné pro umisťování do zimních zahrad. Mohou bydlet i v místnostech, kde teplota klesá až ke 4 °C. Pozor ale musíme dávat na průvan a studenou podlahu, na to jsou choulostivé. Vhodným řešením je umístit pod květináč podložku s kolečky. Usnadní mám to i manipulaci s velkými rostlinami.
dřevěný strop
Opatrné zalévání
Se zálivkou palem to nepřeháníme. Snesou a přežijí spíš sucho než vydatné zalévání. Pokud jsou přelité, říkají nám to tím, že se jim na listech objeví hnědé skvrny. Zálivku musíme omezit. Když jsou suché, listy jim žloutnou. To naopak musíme rostlinu pořádně zalít. První pomocí je přelití. Takové, že voda začne odtékat do misky pod květináčem. Že je na ně v pokoji příliš suchý vzduch oznamují tak, že jim hnědnou špičky listů. V teplém období nezapomínáme rostliny pravidelně rosit.

Hnojení
Palmy hnojíme nejlépe minerálními hnojivy s dlouhou dobou působení. Koupíme je jako tekuté, práškové i tabletové. Také ve formě tyčinek k zapíchnutí do květináče.

Written by