Kdo zavítal na louku plnou zářivých žlutých hlaviček, patrně neodolal svým dětem ukázat krásu „obyčejné“ květinky jakou je pampeliška. Ale pampeliška, jinak také smetanka lékařská není jen obyčejnou kytičkou, nýbrž se jedná o léčivou rostlinu, i když nepotřebuje zrovna kvalitní půdu.

Roste a kvete na běžných půdách po celém Česku. V angličtině a francouzském jazyku je známa pod názvem „zub lva“, a to podle složitého profilu listů. Je nenáročná, snadno se rozmnožuje, a proto je vlastníky rodinných domků, kteří se pyšní nízko střiženým „pažitem“ (trávníkem) považována za plevel a vytrvale se jí zbavují.

léčivá pampeliška

Ale jen kdyby věděli, co vyhazují! Žluté hlavičky této krasavice vzbuzují úsměvy a radost ze života, protože dovedou nádherně zářit a lákat tím motýly, včelky a drobný hmyz, kterým nabízejí svůj nektar. Při pohledu na ně se směje duše a navíc léčí i tělo.

Vlastnosti pampelišky:

  • Smetanka lékařská si svůj název zaslouží, protože posiluje funkci jater, ledvin i žlučníku.
  • Působí na správné zažívání.
  • List pampelišky se používá při cukrovce.
  • Stimuluje látkovou výměnu.
  • Kořen pampelišky snižuje hladinu cholesterolu.
  • Z listů se zhotovuje vynikající jarní zdravý salát.
  • Působí i proti nachlazení a zvyšuje imunitu.

pampeliškový sirup

Jaro v lahvi

Sirup z pampelišek, který vám nabízíme, vyrábíme ručně díky louhování žluťoučkých květů, které sklízíme v plném květu za slunného počasí. Do této směsi přidáváme pouze čerstvou citronovou šťávu a kvalitní třtinový cukr. A máme pro vás voňavé „Jaro v lahvi“, které se vyznačuje velmi příjemnou sladkou chutí s nádhernou vůní po bylinkách.

Ruční výroba zaručuje, že popíjet budete pouze kvalitní sirup z kvalitních surovin. A při pití se možná duchem přenesete právě na louku plných žlutých krasavic, které léčí. Pampeliškový sirup popíjejte hlavně v těchto chladných dnech, protože pomáhá proti nachlazení a zvyšuje imunitu.

Written by