Léto láká ven, chodíme na výlety, výšlapy, sportujeme venku. Jenže co naše nohy? Myslíte na zátěž, kterou musejí vydržet a dopřáváte jim správnou oporu? Jestli ne, měli byste s tím začít, nejen nohy vám totiž poděkují. Nohy jsou nezatěžovanější z celého těla a drží celou naši váhu popřípadě ještě navíc váhu našich zavazadel a batohů. Potřebujte tudíž kvalitní oporu, o kterou by se mohla opřít. Pokud budete trápit nohy v nepohodlné a nevhodné obuvi a dáme si trochu víc do těla bude to odnášet nejen chodidlo, ale také zbytek těla v čele s páteří. Takže pokud už víte, že vaše léto bude aktivní, investujte čas i peníze do výběru kvalitní obuvi. Pokud se o ni budete dobře starat, vydrží vám i několik sezón. Při výběru sportovní a trekové obuvi nehleďte na jejich design, ale na to co umí a jak dlouho vydrží. Funkčnost tady rozhodně vyhrává nad estetičností.

běh po stezce

Treková obuv

Ta by měla na vaši nohu perfektně padnout, noha by se v ní neměla za žádnou cenu zbytečně moc pohybovat. Můžete si nechat místo na silnější ponožky, ale to je tak všechno. Boty by, ale neměly být zase až moc těsné, protože po pár kilometrech začne noha logicky trochu otékat. Takže bude potřebovat trochu prostoru navíc, ale mluvíme o milimetrech. Kdyby vás boty tlačili, budete mít nohu samý puchýř a daleko nedojdete. Když si koupíte nové boty, vždy je před delší túrou prošlápněte a vyzkoušejte. V nových botách se nikdy moc daleko nedostanete, potřebují se rozchodit. O boty se také starejte, aby vám co nejdéle vydržely. Před tím než v nich vyrazíte, je naimpregnujte, aby nepropouštěly vlhkost a až dorazíte domů, boty omyjte hadříkem, nechce oschnout a až pak je teprve uschovejte do botníku.
nohy turisty

Boty na sport

Chcete si jít zaběhat nebo zacvičit ven, ale nemáte doma nic jen obyčejné tenisky? V těch, ale moc daleko nedoběhnete. Pořiďte si proto pohodlnou, lehkou, ale dostatečně stabilní obuv, ve které se vám bude běhat i cvičit skvěle. Hlavně pro běhání je to ohromně důležité, protože pokud chcete běhat správně a kvalitně, noha se bez pořádné opory prostě neobejde. Běžecká obuv by měla být ideálně o číslo větší než vaše běžná obuv. Noha asi po pěti uběhnutých kilometrech začne otékat a bude potřebovat dostatek prostoru. Ideálně byste měli mít před palcem minimálně čtyři milimetry volného místa. Boty si vždy zkoušejte v ponožkách. Pro lesní cesty a přírodní terén volte boty s velkou plochou podrážky s hrubším vzorem. Pokud se chystáte rozběhnout po asfaltu a jiném tvrdém terénu volte boty, které budou mít podrážku s tlumící funkcí.

Written by