Freelancer je novodobý název pro někoho, kdo pracuje takzvaně na volné noze. V současné době takto začíná pracovat čím dál více mladých podnikatelů. Mladá generace odmítá být v práci od devíti do pěti. Mají vlastní pracovní dobu a pracují odkudkoliv.

 počítač na stole

Výhody a nevýhody freelancingu

Nemusíte hned dávat výpověď v práci, ale můžete začít vydělávat při současném zaměstnání. Pokud se rozhodnete, že nastal čas věnovat se svému byznysu naplno a máte dostatek dovedností a nástrojů, začátek může být snadný a rychlý. Můžete pracovat kdy chcete, jak dlouho chcete a na místě, na kterém chcete.

 

Nevýhodou v začátcích může být shánění kontaktů a vytváření stabilní klientely. Mějte na mysli, že všechnu tuto práci, kterou ve firmách běžně vykonává několik lidí, si budete muset zajišťovat sami. Nemluvě o účetnictví, reklamě a ostatních záležitostech. Pozor si také dejte na workoholismus, protože vyhořet hned ze startu určitě nechcete.

 píšící žena

Jak na to?

Základem začínajícího freelancera je dobrý nápad nebo služba v odpovídající kvalitě. Freelanceři jsou nejčastěji najímáni na tvorbu webdesignu, tvorbu účetnictví, různá poradenství, marketingové a PR aktivity, copywriting a jiné IT služby.

 

Pokud máte dovednosti a prostředky ke své práci, stačí už jen vymyslet, jak budete podnikat. Vydáte se cestou OSVČ nebo rovnou založíte vlastní společnost? V začátcích se budou určitě hodit smlouvy typu dohoda o provedení práce nebo smlouva o dílo obzvlášť, pokud začínáte už při zaměstnání.

 

Shánění klientů může být ze začátku dost frustrující, ale dnešní doba nabízí hned několik možností. Nejlevnější a nejrychlejší reklama jsou a budou sociální sítě. Rozhoďte sítě v rodině a mezi známými. Najděte weby, kde se sdružují lidé s podobným zájmem a nabídkami. Prezentujte se na veletrzích a konferencích. Seznamujte se s lidmi, vytvořte si profil na Linkedinu.

 

Buďte trpěliví a neházejte flintu do žita, když to hned nepůjde podle vašich nejrůžovějších představ. Rozjet úspěšné podnikání není otázkou týdnů ani měsíců, ale spíš let. Buďte pečliví, důslední a klienty si vybírejte s rozmyslem. Hlavně svoji práci dělejte s láskou, protože vás baví a úspěch na sebe nenechá dlouho čekat.

Written by