Neexistuje špatná výchova, existuje pouze přesvědčení rodičů o tom, že ta jejich je nejlepší.
I tak lze nazvat problém, který se v současné době řeší poměrně často. Tím je výchova dítěte, která se může ubírat dvěma směry:
1.     Jít s dobou a dobovými prvky, které určují to, jak dnes vychovávat děti, aby z nich byly osobnosti.
2.     Vymykat se ze zaběhlých rituálů a představ o tom, co je a co naopak není správné (z pozice rodiče) praktikovat na vašich dětech.
cucání prstu

Můžete tedy podlehnout kultu společnosti, který udává jasné hranice a má vybrané názory na to, co je pro děti nejlepší a jakou cestou by se měly vybrat. Nebo budete vyčnívat z davu, nejeden rodič si na vás bude ukazovat prstem a pravděpodobně bude pomlouvat každou vaši nesmyslnost, kterou se budete snažit vaše dítě přesvědčit o tom, že je to správné.
smějící se děti

Vychovávat dítě není žádná zábava

Je to povinnost, zodpovědnost, úkol a poslání současně.
Děti v průběhu toho jak dospívají, vám dávají obrázek o vás samotných. Na jejich chování, vystupování a stylu života, můžete jako rodiče vypozorovat, jestli jste někde selhali nebo vaše snaha a péče měla smysl a máte být na co hrdí.
Buďte si jistí, že neexistuje žádný návod, který by vás přivedl k tomu, jak vychovávat vaše dítě (nebo děti) co nejlépe, aby z nich vyrostly hodní a čestní lidé. Dejte však vždy na váš instinkt a na to, co vám říká vaše přesvědčení. Nesnažte se fungovat dle toho, co si ostatní kolem vás myslí, že je výchovné.
dívka s čepicí
Žádné trendy, typy a triky slavných osobností, novodobé filmy ani rodiče deseti dětí, vám přece nemůžou mluvit do výchovy, kterou chcete praktikovat na vašem dítěti vy. A to, že se váš pohled na to, co se dnes nosí (umět a vědět) liší od toho, kterým byste se dle předlohy měli vést, ještě neznamená, že vaše výchova na vašich dětech nebude aplikována řádně, duchaplně a stoprocentně!
Důkazem toho bude vaše dítě, na které budete pyšní i v případě, že jste ho nevychovávali dle tabulek a pohledu slavných osobností na to, co je momentálně výchovné.

Written by