Toto půvabné město na řece Moravě se pyšní bohatou historií, založeno bylo v polovině 13. století králem Přemyslem Otakarem druhým, nicméně archeologický výzkum v některých jeho částech prokázal velmi rozsáhlé a prosperující osídlení z období velkomoravské říše. Jeho význam vede zatím k nepotvrzené domněnce, že se jedná o legendární Veligrad, sídelní město velkomoravských panovníků a kulturní a hospodářské centrum velké části tehdejší Evropy. Zájemci o historii by toto město určitě měli navštívit.
Nádraží v Uherském Hradišti
Přesněji řečeno trojměstí Uherské Hradiště – Staré Město – Kunovice, které společně tvoří aglomeraci s bezmála čtyřiceti tisíci obyvateli. Historické jádro města představují dvě náměstí s několika spojovacími a přilehlými uličkami. Naleznete zde mimo jiné galerii, ve které můžete obdivovat díla věhlasného moravské ho malíře, přítele Alfonse Muchy, Antonína Slavíčka, Luďka Marolda, Dušana Jurkoviče, bratří Mrštíků, Leoše Janáčka, Auguste Rodina a dalších významných postav uměleckého světa. Ano, správně, jedná se O Jožu Uprku, jehož práce zachycují každodenní život prostých lidí Moravského Slovácka.

Město kromě řeky Moravy také obtéká umělá vodní cesta Baťův kanál. Přístav už je u sousedů, proto nese název Staré Město, zde si můžete půjčit motorový člun a zpříjemnit si pobyt vodním zážitkem. Když přejdete hraniční most do Starého Města, další cestou můžete narazit na kousek Japonska. Zahradnictví zaměřené na pěstování bonsají vás přivítá uklidňující atmosférou s nádhernými „pidistromečky“, (snad tímto názvem milovníky bonsají nenaštvu). Za návštěvu také stojí místní ZOO, přesněji KOVO ZOO, kde na vás neúnavně čekají nejrůznější zvířata vyrobená z kovového odpadu a šrotu. Nechybí ani velryba.
Stuha k slováckému kroji

U sousedů na opačné straně v Kunovicích milovníky a obdivovatele letadel potěší návštěva leteckého muzea. Dostanete se k němu pohodlně pěšky od vlakové zastávky. Pokud jste přijeli vlakem z Uherského Hradiště, už víte, že i tamní nádraží je v krátké docházkové vzdálenosti od historického centra. Plánujete-li tedy návštěvu tohoto trojměstí, určitě neuděláte chybu, když zvolíte vlak. Nejlépe někdy v první dekádě srpna, kdy město hostí filmaře všech generací na každoroční Letní filmové škole. Můžete kromě filmů navštívit spoustu zajímavých doprovodných akcí. Jejich pořadatelé nezapomínají ani na děti.

Město je příjemné i gastronomicky. O místa, kde se můžete najíst nebo se jen občerstvit opravdu není nouze. Od nejlevnějších jídelen po noblesnější podniky. A nezapomeňte dobré jídlo zapít dobrým vínem, jste přece na Slovácku a v Mařaticích, které jsou částí města, najdete určitě nějaký vhodný vinný sklípek. Třeba si pak na cestě domů zanotujete: Když jsem šel z Hradišťa…

Written by